طراحی داخلی

طراحی داخلی از تخصص های به اصطلاح سهل و ممتنع است. یعنی در نگاه اول کاری است که به نظر آسان می آید و بسیاری از مردم بر این باورند که به صورت پیش فرض قادر به انجام آن هستند! اما در مورد این باور ساده انگارانه، بعد از شروع به انجام طراحی و بعد از دیدن نتیجه ی کاری که بدون حضور و نظر متخصص انجام شده می توان قضاوت کرد.

طراحی داخلی، تخصصی مربوط به محیط داخلی یک ساختمان است که خروجی آن باید تبدیلِ آن محیط به فضای مناسب و مرتبط با هدف آن محیط در عین زیبایی باشد. هدف از طراحی یک محیط می تواند مناسب سازی و دلپذیر کردن آن برای زندگی و یا کار باشد که هر کدام زیرشاخه های بسیار متنوعی دارند. نیاز است که برای هر هدفی از اصول طراحی و روان شناختی مرتبط به آن هدف استفاده شود.

طراحی داخلی محدود به فضاهای اصلی ساختمان نیست و شامل تمام بخش های داخلی سازه می شود. دکوراسیون، مصالح، تاسیسات، رنگ و… زیر مجموعه طراحی داخلی قرار می گیرند.

معماری داخلی

طراحی و معماری داخلی هر کدام تخصصی جداگانه هستند. اما تخصص هایی هستند که مانند حلقه های یک زنجیر به هم متصلند. در معماری داخلی به طراحی اجزا و فضای ثابت داخلی پرداخته می شود اما در طراحی داخلی با چگونگی چیدمان فضاها و اجزای متغیر محیط سر و کار داریم. اصول این گونه حکم می کند که ابتدا طراحی داخلی پاسخ گوی عملکرد، نیازها، رفتار ها و اقلیم باشد؛ سپس به چگونگی تعریف حس آن فضا از منظر نور، رنگ و مبلمان پرداخت.

همان طور که گفتیم طراحی هر محیط بر اساس هدفی خاص انجام می شود. در ابتدا معماریِ اجزا و فضای ثابت باید در چهارچوب اهداف، نیازها و حتی اقلیم آن محیط انجام شود. سپس با استفاده از ابزارهای طراحی داخلی مانند نور، رنگ، دکوراسیون و… به زیبایی بخشی و روح دادن به محیط پرداخته شود. لزوم حضور معمار داخلی در پروژه های طراحی فضاهای بزرگ تر نمود پیدا می کند.

قواعد طراحی داخلی

در طراحی داخلی مانند سایر تخصص ها از قواعد خاصی پیروی می شود. اما با توجه به اینکه در طراحی داخلی اساسا با پیوند مهندسی و هنر و خلاقیت روبرو هستیم، قواعد آن انعطاف پذیری زیادی دارند. به طور خلاصه به برخی از این قواعد خواهیم پرداخت.

  • تناسب و هماهنگی
    بین اجزای ثابت و متغیر پلن طراحی، باید هماهنگی کاملی وجود داشته باشد. از نظر رنگ، شکل، بافت و… . همچنین باید نسبت صحیحی بین اندازه اجزای پلن طراحی فضا برقرار باشد. 
  • تعادل و نظم
    در واقع می توان گفت که تعادل نتیجه حفظ نظم در طراحی داخلی است. هنگامی که در چینش اجزای محیط نظم و موازنه دید شود، نشان دهنده رعایت تعادل در آن پلن طراحی است. البته رعایت موازنه و تعادل در طراحی الزامی نیست. گاهی می توان با عدم تقارنی حساب شده زیبایی منحصر به فردی آفرید.
  • ریتم و آهنگ
    می توان به طراحی داخلی مانند ساختن یک قطعه موسیقی نگاه کرد. برای طراحی محیط داخلی می توان از ریتم های متفاوتی استفاده کرد. گاهی ریتم یک دست و یک نواخت و گاهی ریتمی با اوج و فرود های مختلف در رنگ، روشنایی و اندازه ها. همچنین تاکید و تکرار برخی المان های مهم و رعایت کنتراست بین اجزا برای تاثیرگذاری هر چه بهتر خروجی کار الزامی است.